15 august 2016, 14:15 Sport views 5388
Lilia Fisikovici s-a clasat pe locul 27 la Olimpiadă

Atleta Lilia Fisikovici s-a situat ieri pe locul 27 la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro (Brazilia, 5-21 august), proba maraton, relatează MOLDPRES.

Ea a parcurs distanța în 2 ore 34 de minute și 5 secunde. În concurs au evoluat 157 de sportive.

Anterior Zalina Marghieva a promovat în finala probei aruncarea ciocanului. Ea s-a calificat în actul decisiv al concursului după ce a înregistrat în cea mai bună încercare rezultatul de 71,72 metri. Sora performerei, Marina Marghiev-Nichișenco s-a situat pe locul 24 cu rezultatul de 65,19 metri. Coechipiera Dimitriana Surdu a fost penultima în concursul aruncarea greutății. Ea a obținut în cea mai bună încercare rezultatul de 15,25 metri.

Halterofila Natalia Prișcepa s-a clasat pe locul 12 printre 15 competitoare în concursul de pînă la 75 de kilograme. Ea a însumat la cele două probe 213 kilograme (97 kg la smuls și 116 kg la stilul aruncat). Deocamdată, cea mai bună evoluție printre membrii echipei moldovene o are halterofilul Alexandru Șpac din Bălți care s-a clasat pe locul cinci la categoria de greutate pînă la 77 de kilograme. Un loc 7 a obținut coechipierul Serghei Cechir (69 kg), de asemenea în concursul de haltere. Ambii vor fi premiați de Guvern pentru evoluțiile bune.

Anterior, arcașa Alexandra Mîrcă s-a situat pe locul 17. Tenismanul Radu Albot a fost eliminat din concurs în turul doi, iar înotătorii Alexei Sancov și Tatiana Chișcă au părăsit competiția în faza inaugurală.

Astăzi, 15 august, se va încadra în concurs canotorul Serghei Tarnovschi, iar Zalina Marghieva va evolua în finala probei aruncarea ciocanului.

Source: moldpres.md