30 ianuarie 2022, 11:00 Sport views 2521
Aur pentru Moldova! Alina Stremous a devenit campioană europeană la biatlon la cursa de urmărire de 10 kilometri

Biatlonista Alina Stremous din Republica Moldova a cucerit medalia de aur la Campionatul European din Germania la cursa de urmărire pe distanța de 10 kilometri cu rezultatul 30:39.2.

Pe 26 ianuarie 2022, Alina a cîștigat și medalia de argint la același turneu, doar că la cursa individuală de 15 kilometri, obținînd un rezultat de 44:35, scrie diez.md.

Medalia de aur a Alinei Stremous este prima la număr pentru Republica Moldova după o perioadă de 14 ani (în 2008, o sportivă din selecționata Moldovei a cîștigatul aurul la același concurs).

Vedeți mai jos clasamentul rezultatelor finale.

Sursa: diez.md