
Chetroşeni, raionul Hînceşti
- Statut:
- Sat
- Prima atestare:
- 1636
- Populația:
- 359 locuitori
Chetroşeni este un sat din cadrul comunei Mireşti, raionul Hînceşti. Satul are o suprafaţă de circa 0.37 kilometri pătraţi, cu un perimetru de 3.19 km. Localitatea se află la distanța de 43 km de orașul Hîncești și la 80 km de Chișinău. Satul Chetroşeni a fost menționat documentar în anul 1636.
Cuprins
[în sus]Populația
Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 359 de oameni, dintre care 50.42% - bărbaţi și 49.58% - femei. Structura etnică a populaţiei: 97.49% - moldoveni, 1.95% - ucraineni, 0.56% - ruşi.
[în sus]Istoria localitații
Satul Chetroşeni a fost menționat documentar în anul 1636. O perioadă îndelungată s-a aflat în proprietatea Episcopiei Huși.
În perioada sovietică aici s-a aflat o brigadă a gospodăriei colective „Moldova” cu sediul în s.Bujor, specializată în viticultură, pomicultură și creșterea tutunului.
- Statut:
- Sat
- Prima atestare:
- 1483
- Populația:
- 451 locuitori
Unchiteşti este un sat din cadrul comunei Cuhureştii de Sus, raionul Floreşti. Localitatea se află la distanța de 22 km de orașul Florești și la km de 152 Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 451 de oameni. Satul Unchitești a fost menționat documentar în anul 1483.
Comentarii
(0)Atenţie! Doar utilizatorii înregistraţi pot comenta, autentificaţi-vă, vă rugăm.