26 april 2017, 15:45 Sport views 6187
Sambiștii moldoveni s-au întors acasă cu un șir de medalii de la Campionatul European (Foto)

În perioada 18-22 aprilie 2017, în orașul Praga (Cehia) s-a desfășurat Campionatul European de Sambo, rezervat juniori/tineret. În cadrul competiției au participat circa 25 de țări, iar Republica Moldova a fost reprezentată de 12 sportivi și 3 antrenori.

Sambista moldoveancă, Prisacaru Viorica a adus aurul țării noastre în categoria de 68 kg, în lupta cu rusoaica Mutnykh Ekaterina.

Acest succes a constituit un imbold și pentru ceilalți sportivi, care au obținut următoarele medalii: Dan Bețivu, a fost distins cu medalia de bronz la categoria 81 kilograme. Pe treapta a treia a podiumului de premiere au mai urcat în ziua a doua de concurs Anastasia Erimez (48 kg), Sterpu Victor (70 kg), Anastasia Zosim, (+80 kg), Petrov Ion (74 kg).

Source: diez.md