23 june 2015, 11:40 Sport views 9489
Naționala Moldovei de atletism - locul 4 la Jocurile Europene de la Baku

Moldova a fost clasat pe locul patru la competițiile de atletism pe echipe în cadrul Jocurilor Europene de la Baku. Echipa noastră a adunat 439 de puncte. Până la poziția a treia și câștigarea medaliei de bronz, Moldovei îi lipsea doar 38 de puncte.

În cea de-a doua zi de concurs sportivii moldoveni au obținut următoarele rezultate:

Andrei Dărănuţă, alergare 200 m, locul 6 (21.50 secunde)

Ion Siuris, alergarea 800 m, locul 3 (1: 51.91)

Alexandru Cruşelniţchii, alergare 110 m cu obstacole, locul 6 (14,88). Foto - baku2015.com

Roman Prodius, alergare 3.000 m, locul 3 (8: 06.34, record personal)

Nicolai Ceban, aruncarea discului, locul 2 (53.95 metri)

Andrian Mardare, aruncarea suliței, locul 4 (64.95)

Vladimir Letnicov, triplu-salt, locul 2 (16,34, a repetat recordul personal al sezonului)

Stanislav Gheorghioglo, săritura cu prăjina, locul 6 (4.60)

Alina Cravcenco, alergare 200 m, locul 6 (24.80 secunde)

Ana Berghii, alergare 100 m cu obstacole, locul 7 (14.95)

Nicolai Gorbuşco, alergare 3.000 m cu obstacole, locul 1 (8: 49.83, record al JE). Foto - baku2015.com

Iuliana Tcaciova, alergare 1.500 m, locul 10 (4: 48.70)

Natalia Cerches nu a finalizat cursa de 3000 m. (s-a traumat)
Natalia a fugit cu succes jumătate de distanță, însă a fost nevoită să se retragă din cursă după o accidentare.

Dimitriana Surdu, aruncare a greutăţii, locul 2 (14,34 m)

Marina Nikisenko, aruncare a greutăţii, locul 3 (65.08)

Natalia Cilipencu, triplu-salt, locul 6 (5,64)

Ana Modnicov, săritura în înălțime, locul 10 (1,60)

Alina Bordea, Virginia Rotaru, Ana Berghii, Olesea Cojuhari, ștafeta 4 x 400 m, locul 3 (3: 41.94).

Andrei Șturmilov, Bogdan Lușmanschi, Andrei Dărănuță, Alexandru Babian, ștafeta 4 x 400 m, locul 5 (3:11.47)

Ștafetă 4 x 400 m pentru bărbați a fost cea mai dramatică proba din cadrul competițiilor, fiind ultima proba care închidea concursul și proba care decidea la cine va merge medalia de aur.

Înainte de start naționala Austriei ocupa o poziție mai avantajoasă în clasamentul general față de Slovenia, depășind-o cu 5,5 puncte. Austriecii au început bine, dar mai apoi în timpul ștafetei atletul austriac a scăpat bagheta, pierzând astfel secunde prețioase. Slovenii au câștigat cursa și a acumulat încă 14 puncte în pușculița primului loc. Atleții din Austria s-au plasat pe locul 7 și au obținut doar 8 puncte.

Astfel, echipa națională a Sloveniei a depășit Austria cu doar 0,5 puncte și a furat, literalmente, medalia de aur direct de sub nasul adversarilor.Pe locul trei s-a situat Israelul.

Amintim că, în conformitate cu decizia Asociației Europene de Atletism în programul Jocurilor Europene a fost inclus turneul echipelor în rândul țărilor care evoluează în liga a 3-a a Campionatului European a echipelor.

Source: sporter.md

În contextul lansării programului ”Satul European”, ce probleme vitale există în localitatea dumneavoastră?